Co dziesiąta osoba z COVID-19 może zarażać po 10 dniach! Naukowcy podkreślają konieczność wprowadzenia dokładniejszych testów

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Ani dziesięciodniowa izolacja chorego z COVID-19, ani kwarantanna dla domowników, której długość ściśle określają przepisy, moga nie wystarczyć, by zapobiec dalszym zarażeniom.
Ani dziesięciodniowa izolacja chorego z COVID-19, ani kwarantanna dla domowników, której długość ściśle określają przepisy, moga nie wystarczyć, by zapobiec dalszym zarażeniom. milkos/123RF
Koronawirus SARS-CoV-2 wymyka się wszelkim definicjom, a według najnowszych odkryć pozostaje aktywny w organizmie dłużej niż zakładano. U 1 na 10 osób może to być nawet 10 dni, a niektórzy są potencjalnymi roznosicielami choroby nawet po miesiącach! Badacze wykazali też jednak, że możliwe jest dokładniejsze wykrywanie takich osób.

Już od początku pandemii badacze obserwują, że zachowanie koronawirusa SARS-COV-2 nie jest przewidywalne. Różnice w przebiegu wywoływanej przez niego infekcji dotyczą m.in. czasu wylęgania się, zarażania czy pozostawania w dużej ilości w organizmie, co wiąże się m.in. z występowaniem tzw. długiego covid.

Najnowsze badania przeprowadzone na brytyjskim Uniwersytecie Exeter pokazały natomiast, że stosowane powszechnie testy RT-PCR wykonywane z wymazu z dróg oddechowych nie pokazują, czy dana osoba wciąż może zarażać po przejściu COVID-19. By to sprawdzić, zastosowano nową wersję badania, która ocenia potencjalną aktywność wirusa i jest właśnie opracowywana.

Nowy test zastosowano u 176 osób, które uzyskały pozytywny wynik standardowego testu PCR. Ten ostatni wykrywa on tylko fragmenty koronawirusa, podczas gdy w ramach nowatorskiego rozwiązania ocenia się obecność subgenomowego RNA. To fragmenty materiału genetycznego, które powstają podczas aktywnej replikacji wirusa w komórkach ludzkich.

Na podstawie nowego testu stwierdzono, że u 13 proc. uczestników występowały wciąż klinicznie znaczące poziomy koronawirusa w organizmie, co czyni ich potencjalnymi roznosicielami infekcji.

U niektórych osób w tej grupie cząstki wirusa występowały licznie w ustroju nawet przez 68 dni! Co ważne, autorzy badania nie zauważyli u wspomnianych uczestników objawów mogących wskazywać na obecność aktywnego patogenu w organizmie.

Doniesienia te, opisane na łamach „International Journal of Infectious Diseases”, po raz kolejny wskazują na konieczność wprowadzenia dokładniejszych badań niż te stosowane standardowo od początku pandemii, ponieważ nie umożliwiają one skutecznego odizolowania roznosicieli COVID-19 od reszty społeczeństwa.

Źródło: One in ten people may still be infectious for COVID after ten days, new research indicates University of Exeter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dziesiąta osoba z COVID-19 może zarażać po 10 dniach! Naukowcy podkreślają konieczność wprowadzenia dokładniejszych testów - Strona Zdrowia

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
16 stycznia, 13:52, Gość:

Stało się. Bariera przełamana. W Polsce więcej zakażonych wśród w pełni zaszczepionych, niż wśród niezaszczepionych w tygodniu od 4 do 10 stycznia 2022r

..............................

Za 2 -3 miesiące będziemy obserwować nagłą śmiertelność osób wpełni zaszczepionych, propaganda się załamie.

Od 4 do 10 stycznia w Polsce więcej zakażeń koronawirusem było wśród w pełni zaszczepionych niż wśród niezaszczepionych. Takie dane podaje główna Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych Ministerstwa Zdrowia.

Najnowsze dane, z którymi każdy może się zapoznać na specjalnej podstronie Ministerstwa Zdrowia, obejmują dzień 10 stycznia włącznie.

Porównując ostatni zaraportowany tydzień od 4 do 10 stycznia z poprzednim tygodniem (od 28 grudnia 2021 do 3 stycznia 2022) widzimy, że po raz pierwszy liczba zakażonych wśród w pełni zaszczepionych jest wyższa od liczby zakażonych wśród niezaszczepionych.

Ogółem pomiędzy 4 a 10 stycznia 2022 r. było 86 870 wykrytych zakażeń. W tym:

– w pełni zaszczepieni: 45 928 – czyli 52,9 %

– niezaszczepieni: 40 942 – czyli 47,1%

G
Gość
Stało się. Bariera przełamana. W Polsce więcej zakażonych wśród w pełni zaszczepionych, niż wśród niezaszczepionych w tygodniu od 4 do 10 stycznia 2022r

..............................

Za 2 -3 miesiące będziemy obserwować nagłą śmiertelność osób wpełni zaszczepionych, propaganda się załamie.
G
Gość
przestańcie kłamać weście się za tego multi-miliardera który to rosp------- na wyniszczenie ludzkości (oczywiście medialnie)(zebranie ilość G------)
G
Gość
A co dwudziesta ma gile w nosie
Wróć na i.pl Portal i.pl