Wiceminister zdrowia: w Polsce potwierdzono ponad 50 przypadków ospy małpiej. Do 30 osób jest hospitalizowanych

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
- W tej chwili nie widzimy w Polsce jakichś większych liczb nowych przypadków. Wiele przypadków nie potwierdza się - powiedział Kraska.
- W tej chwili nie widzimy w Polsce jakichś większych liczb nowych przypadków. Wiele przypadków nie potwierdza się - powiedział Kraska. fot. Adam Jankowski/ Polska Press
Potwierdzono ponad 50 przypadków ospy małpiej w Polsce. Około 20-30 osób w tej chwili przebywa w szpitalach, mają dość łagodne objawy - poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

W maju został wprowadzony obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę. Jest obowiązek zgłaszania każdego przypadku do służb sanitarnych.

- Mamy ponad 100 przypadków, które zostały zgłoszone. Potwierdzonych mamy ponad 50. Około 20-30 osób w tej chwili przebywa w naszych szpitalach, to są dość łagodne objawy - poinformował Kraska.

Minister powiedział że ospa małpia nie jest chorobą nową

- Ona jest znana już od wielu lat. Zakażenie się tą chorobą następuje w sposób zupełnie inny niż na przykład w przypadku koronawirusa, to musi być bardzo ścisły kontakt między człowiekiem a człowiekiem, bo najczęściej w tej chwili na takiej drodze się odbywa. To musi być kontakt krwi osoby zakażonej z nabłonkiem, z krwią osoby zdrowej, czy też płynów fizjologicznych. Więc jeżeli dojdzie do takiego zakażenia, to naprawdę musi być bardzo ścisły kontakt - wskazał.

- W tej chwili nie widzimy w Polsce jakichś większych liczb tych nowych przypadków. Wiele przypadków nie potwierdza się - powiedział Kraska.

Zaznaczył, że "jeżeli będzie taka potrzeba to dysponujemy w tej chwili szczepieniami".

Szczepienia przeciw małpiej ospie

- Jest to szczepionka zmodyfikowana przeciw ospie prawdziwej, ale także ma ten komponent ospy małpiej - poinformował.

Zaznaczył, że to szczepienie dedykowane jest głównie dla grupy ryzyka, osób, które mają kontakt z ewentualnymi zakażonymi, czyli dla pracowników służby zdrowia.

- Pojawiają się też dość ciekawe badania ze świata, że osoby, które były w przeszłości szczepione na ospę prawdziwą mają w bardzo dużym stopniu tę odporność i nie ulegną zakażeniu. Te badania są w trakcie, ale pierwsze wyniki są dość optymistyczne - dodał Kraska.

Małpia ospa to rzadka, choroba wirusowa pochodzenia zwierzęcego, która zwykle występuje w zachodniej i w środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy – według Światowej Organizacji Zdrowia – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

Źródło: Polskie Radio 24, PAP

lena

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl