WHO do społeczności międzynarodowej: „Znieście zakazy podróżowania, one nic nie dają w walce z COVID-19”

Emil Hoff
Emil Hoff
Eksperci WHO twierdzą, że zakazy podróży międzynarodowych nic nie wnoszą do walki z pandemią COVID-19, środki walki z koronawirusem nie powinny obciążać finansowo podróżnych, a szczepienie nie może być jedynym warunkiem wjazdu do kraju.
Eksperci WHO twierdzą, że zakazy podróży międzynarodowych nic nie wnoszą do walki z pandemią COVID-19, środki walki z koronawirusem nie powinny obciążać finansowo podróżnych, a szczepienie nie może być jedynym warunkiem wjazdu do kraju. velivinki, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała najnowszą wersję swoich zaleceń dla państw członkowskich ONZ w sprawach walki z pandemią COVID-19. Eksperci twierdzą, że stosowanie nadzwyczajnych obostrzeń i ograniczeń dla podróżnych, takich jak zakaz podróżowania do lub z określonych państw, jest nieskuteczne i tylko przyczynia się do pogłębienia ekonomicznego kryzysu.

Spis treści

WHO pomaga walczyć z pandemią COVID-19

WHO opublikowała zalecenia, sformułowane na dziesiątym posiedzeniu Komisji Kryzysowej dotyczącym Międzynarodowych Regulacji Kwestii Zdrowia (International Health Regulations, IHR).

Komisja Kryzysowa WHO spotyka się regularnie, by oceniać stan pandemii COVID-19 i zalecać państwom członkowskim ONZ najskuteczniejsze kroki, mające doprowadzić do wygaszenia globalnego kryzysu zdrowia.

Najnowsze posiedzenie Komisji Kryzysowej, już dziesiąte poświęcone kwestiom zdrowia w czasach pandemii koronawirusa, zakończyło się w czwartek 13 stycznia 2022, a oficjalne zalecenie ekspertów WHO ujrzały światło dzienne w środę 19 stycznia.

Tym razem Komisja Kryzysowa ogłosiła 11 Tymczasowych Zaleceń dla państwo członkowskich ONZ, z których tylko jedno jest nowe, a wszystkie pozostałe uległy modyfikacjom od poprzedniego spotkania ekspertów.

WHO: trzeba skończyć z zakazywaniem podróży przez COVID-19

Dla podróżników i branży turystycznej całego świata szczególnie ważne są punkty 6 i 7 Tymczasowych Zaleceń ze stycznia 2022.
Punkt 6 brzmi:

Należy zlikwidować lub złagodzić zakazy międzynarodowego ruchu pasażerskiego, ponieważ nie pomagają one w zwalczaniu pandemii, za to przyczyniają się do pogarszania sytuacji ekonomicznej i społecznej obywateli państw członkowskich ONZ.

W dalszej części tekstu eksperci WHO wskazują, że:

Kompletne fiasko ograniczeń podróży, wprowadzonych w celu zapobieżenia rozprzestrzenieniu się wariantu omikron koronawirusa, najlepiej dowodzi, że tego rodzaju środki są nieskuteczne. Stosowanie środków zapobiegawczych, takich jak noszenie masek, testowanie, izolowanie chorych, wymóg szczepień itp. powinny być wprowadzane w oparciu o staranną ocenę ryzyka. Nie powinny też stanowić obciążenia finansowego dla podróżnych.

Eksperci WHO krytykują więc nie tylko całkowite zakazywanie podróży do i z państw dotkniętych szczególnie przez wariant omikron (dotyczy to głównie państw afrykańskich), ale też dość powszechny ostatnio obyczaj nakładania na podróżnych, nawet w pełni zaszczepionych, obowiązku poddawania się testom PCR lub antygenowym na koronawirusa na własny koszt.

Eksperci WHO: zaszczepienie przeciw COVID-19 nie może być jedynym wyjściem

Punkt 7 Tymczasowych Zaleceń brzmi z kolei tak:

Nie należy uznawać dowodu zaszczepienia przeciw COVID-19 za jedyny dokument uprawniający do przekroczenia granicy kraju. Takie rozwiązanie jest niesprawiedliwe ze względu na różny stopień dostępności szczepionek przeciw koronawirusowi w rożnych krajach.

Coraz więcej słyszymy o państwach, do których wjechać można tylko po okazaniu dowodu zaszczepienia przeciw COVID, a nie brakuje też takich, którym nawet szczepienie nie wystarcza i domagają się także testów i/lub dawek przypominających szczepionki. WHO wskazuje, że takie rozwiązania są w oczywisty sposób niesprawiedliwe, bo nadal w wielu krajach należących do ONZ dostęp do szczepień jest utrudniony nie z winy obywateli.

Czy zalecenia WHO znajdą odzew? Wiele krajów już luzuje obostrzenia COVID

Miejmy nadzieję, że rządy wezmą sobie do serca zalecenia ekspertów WHO. Już od jakiegoś czasu widać zmianę w podejściu do podróżowania w dobie pandemii COVID-19. W ostatnich dniach Unia Europejska i USA oficjalnie zniosły zakaz podróżowania do i z państw afrykańskich, które uznano za ognisko zachorowań na wariant omikron koronawirusa.

Widzimy także trend luzowania obostrzeń dla turystów w krajach Europy i świata. Pewne udogodnienia wprowadziły niedawno Słowacja, Szwajcaria, Cypr i Finlandia, także Tajlandia ogłosiła powrót do programu pozwalającego turystom zwiedzać bez kwarantanny.

Aby być na bieżąco z zasadami wjazdu do poszczególnych krajów europejskich, zajrzyj do poniższego tekstu:

Zasady wjazdu do pozostałych państw świata podajemy w poniższym artykule:

Źródło: who.int

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: WHO do społeczności międzynarodowej: „Znieście zakazy podróżowania, one nic nie dają w walce z COVID-19” - Strona Podróży

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Babka
Najpierw nakręcili panikę doprowadzając do zamknięcia lasów, aż w końcu dochodzą do wniosku, że w sumie żadne "obostrzenia" nic nie dały.

No pięknie. A w Austrii kretyni siedzą w maskach w domu.
G
Gość
Czasy ostateczne?

"Franciszek i Pfizer. Dziennikarz ujawnia tajne spotkania w Watykanie

Rzymski korespondent amerykańskiego portalu ujawnia ubiegłoroczne spotkania Franciszka z prezesem Pfizera. Watykan i koncern farmaceutyczny odmawiają komentarza.

Edward Pentin, rzymski korespondent portalu National Catholic Register (NCR), dotarł do informacji na temat dwóch spotkań, jakie w ubiegłym roku papież Franciszek miał odbyć z prezesem firmy Pfizer, Albertem Bourlą. „W przeciwieństwie do większości papieskich audiencji prywatnych, spotkania te nie były ogłaszane przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, które nie odpowiadało na wielokrotne prośby o potwierdzenie spotkań” – pisze Pentin.

„Pełne szczegóły spotkań między dwoma prominentnymi promotorami szczepień covidowych pozostają owiane tajemnicą” – komentuje Michael Haynes na łamach LifeSiteNews.

Wątpliwości odnośnie skuteczności szczepionki Pfizera?

Jak sugerują informatorzy NCR, spotkania odbyły się w reakcji na pojawiające się pytania odnośnie skuteczności preparatów przeciw COVID-19, które z woli papieża Franciszka są przymusowo aplikowane w Watykanie. Firmą, która uzyskała wyłączność na „wyszczepienie” duchowieństwa i pracowników Stolicy Apostolskiej jest właśnie Pfizer.

Edward Pentin pozyskał komentarz ze strony koncernu farmaceutycznego. „Nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć, ponieważ zgodnie z naszą polityką działania naszych kadry kierowniczej są uważane za poufne” – brzmiała odpowiedź rzecznika.

Kampania papieża Franciszka na rzecz szczepień

Jak przypomina dziennikarz, to nie pierwsze tego typu spotkanie urzędującego papieża. W listopadzie 2019 roku, zaraz przed ogłoszeniem kryzysu koronawirusa, Franciszek przyjął na prywatnej audiencji żonę Billa Gatesa, Melindę, która razem z (byłym już) mężem prowadzi fundację, inwestując m. in. w przemysł szczepionkowy. „Spotkanie to, o którym dobrze wiedzą w Watykanie, nie zostało zapowiedziane, ani nigdy oficjalnie potwierdzone” – wskazuje Pentin.

Niemniej prezes Pfizera, Albert Bourla, brał też oficjalnie udział w watykańskiej promocji produkowanych przez jego firmę preparatów. W maju ubiegłego roku został zaproszony jako prelegent na organizowaną w Watykanie konferencję poświęconą zdrowiu, która wywołała silne kontrowersje wśród konserwatywnych katolików. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością m. in. prezes Moderny, przedstawiciele administracji zdrowotnej i lewicowi dziennikarze, dr Anthony Fauci, czy też znana z promowania aborcji Chelsea Clinton, która w watykańskiej sali konferencyjnej wezwała do globalnej cenzury treści internetowych, które nie są zgodne z głównym nurtem narracji na temat szczepionek i epidemii koronawirusa.

Przymus szczepień i segregacja sanitarna w Watykanie

Edward Pentin zauważa, że Watykan wprowadził przymus szczepień i segregację sanitarną (niedawno rozszerzone o trzecią dawkę) w sytuacji, gdy skuteczność wszystkich dostępnych preparatów nie została potwierdzona. Mimo to już w grudniu 2020 roku watykańska Dyrekcja ds. Zdrowia i Higieny ustami swego kierownika, prof. Andrea Arcangeliego, ogłosiła, iż „wykazano, że [szczepionka Pfizera] jest skuteczna w 95 procentach”.

Korespondent National Catholic Register zwrócił uwagę na inną jeszcze prawidłowość polityki covidowej Watykanu. Otóż po zawarciu kontraktu z Pfizerem przypadki zachorowań na koronawirusa... przestały być zgłaszane. Dotyczy to roku 2021, podczas gdy rok wcześniej Watykan regularnie decydował się na zgłaszanie przypadków do włoskiej administracji. Nie znaczy to, że zachorowań nie ma, gdyż, jak ujawniają mieszkańcy Stolicy Apostolskiej, 14 członków Gwardii Szwajcarskiej przeszło chorobę pomimo „pełnego wyszczepienia”, podobnie jak liczni duchowni urzędnicy Watykanu."
Wróć na i.pl Portal i.pl