Polska w kierunku cyrkularnej gospodarki - wyzwania i perspektywy

Materiał informacyjny TOGETAIR 2024
Polski wskaźnik cyrkularności wynosi obecnie zaledwie 10 procent, co oznacza, że tylko niewielki odsetek materiałów wykorzystywanych w gospodarce pochodzi z recyklingu.

Porównując się z Holandią, gdzie ten wskaźnik sięga 24 procent, widzimy potrzebę intensyfikacji działań na rzecz wtórnego wykorzystania surowców, które są już w obiegu – mówi dr hab. Inż. Krystian Szczepański z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.

Dr hab. inż. Szczepański wskazuje różnorodne sposoby oszczędzania zasobów, takie jak wykorzystanie wody w obiegach zamkniętych, uzyskiwanie energii i ciepła z odpadów, pozyskiwanie naturalnego nawozu z osadów ściekowych. Podkreśla także, że poza odpowiednimi regulacjami, konieczna jest jednak edukacja społeczeństwa, szczególnie w zakresie wpływu naszych codziennych wyborów na środowisko, a tym samym na nasze zdrowie. Odpowiednia wiedza prowadzi do świadomych wyborów konsumenckich.

Nasze codzienne decyzje nie powinny być jednak narzucane wyłącznie przez przepisy prawa, lecz wynikać ze świadomości ekologicznej. To właśnie świadomość konsumentów, oddolnie może napędzać zmiany w kierunku bardziej zrównoważonego wykorzystania zasobów.

Również przedsiębiorstwa powinny patrzeć holistycznie na swoją działalność, dbając zarówno o aspekt ekonomiczny, jak i środowiskowy. Istotne jest harmonijne łączenie tych dwóch obszarów, aby osiągnąć rzeczywisty progres w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.

Transformacja w kierunku cyrkularnej gospodarki wymaga zarówno stosownych regulacji, jak również zaangażowania społeczeństwa oraz wszystkich sektorów gospodarki. Edukacja, świadomość społeczna oraz współpraca między firmami i między sektorami stanowią klucz do osiągnięcia wyższych poziomów cyrkularności w Polsce.

Więcej na ten temat w wywiadzie wideo przeprowadzonym podczas Szczytu Klimatycznego TogetAir, który odbył się w Warszawie w dniach 22-23 kwietnia 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl