Pandemia wykańcza naszą psychikę. Już 1,5 mln Polaków zmaga się z depresją

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
13.10.2014. rzeszow .  przemoc molestowanie patologia depresja fot bartosz frydrych / nowiny
13.10.2014. rzeszow . przemoc molestowanie patologia depresja fot bartosz frydrych / nowiny brak
23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Choroba ta od wielu lat dotyka Polaków, a w czasie pandemii jej objawy niepokojąco się nasilają. Jak informuje resort zdrowia na depresję choruje już 1,5 mln Polaków. Jak rozpoznać depresję i gdzie szukać pomocy?

Stres towarzyszy nam praktycznie od zawsze, jednak w dzisiejszych czasach coraz trudniej sobie z nim radzimy. Jest to jedna z przyczyn pogorszenia kondycji psychicznej Polaków, a także zwiększenia poziomu zachorowań na depresję. A przez pandemię koronawirusa sytuacja wygląda jeszcze gorzej.

Resort zdrowia informuje, że na depresję cierpi już ok. 1,5 miliona osób w naszym kraju.

Wiadomo już, że prognozy mówiące o negatywnym wpływie pandemii na zdrowie psychiczne stały się faktem, a kolejne miesiące pod presją obostrzeń i zmian w stylu życia mogą pogorszyć tę sytuację.

W obliczu epidemii do dotychczasowych czynników stresogennych, doszły nowe, takie jak lęk o zdrowie i życie, obawy dotyczące pracy i finansów, trudności wynikające ze zmian w funkcjonowaniu rodziny.

Naukowcy podkreślają, że dziś kluczowe jest zwrócenie uwagi na kondycję psychiczną i poszukiwanie sposobów na poprawę samopoczucia.

A jest to tym bardziej trudne, gdyż obecnie musieliśmy zrezygnować z niektórych sprawdzonych sposobów na odreagowanie stresu, jak np. wydarzenia kulturalne, różne formy aktywności sportowej czy bezpośredni kontakt z bliskimi osobami.

Lockdown nie sprzyja naszej kondycji psychicznej

Badania Uniwersytetu Warszawskiego pokazały, że w maju i grudniu 2020 r., czyli w momencie obowiązywania największych ograniczeń związanych z pandemią, Polacy odczuli znaczące nasilenie objawów m.in. lęku. W grudniu 2020 r. w grupie ryzyka klinicznego nasilenia objawów depresji było aż 29 proc. kobiet i 24 proc. mężczyzn. Dodatkowo 31 proc. kobiet oraz 26 proc. mężczyzn znajdowało się w grupie ryzyka klinicznego nasilenia objawów zespołu lęku uogólnionego, czyli stanu uporczywego martwienia się i niepokoju.

Rekordowe zwolnienia lekarskie z powodu depresji

Z kolei dane ZUS ujawniły, że w ubiegły roku lekarze wystawili ponad pół miliona zwolnień lekarskich z powodu ciężkiej reakcji na stres i zaburzeń adaptacyjnych. To rekordowa liczba w porównaniu do ubiegłych lat.

Natomiast epizody depresyjne spowodowały ponad 5 milionów dni absencji chorobowej wśród Polaków.

Jak rozpoznać depresję?

Objawy świadczące o pogorszeniu się naszej kondycji psychicznej, na które należy zwrócić uwagę, to przede wszystkim: zaburzenia snu, częste uczucie zmęczenia, dominujące uczucie smutku, nasilenie obaw związanych z codziennym życiem i przyszłością.
Na chorobę tę wskazywać mogą także zmiany apetytu i wagi ciała, osłabiona koncentracja, trudności w podejmowaniu decyzji, odczuwanie napięcia, obojętność, a także brak radości z czynności, które do tej pory były przyjemnością.

Gdzie szukać pomocy?

Resort zdrowia przypomniał dziś, że wraz z początkiem kwietnia 2020 r. swoją działalność rozpoczęły ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – I poziom referencyjny nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Są to placówki zatrudniające specjalistów - psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych. Mogą zgłaszać się do nich rodzice dzieci oraz młodzież (osoby poniżej 18 r.ż. muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń) w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi.

Obecnie, ze względu na sytuację epidemiczną, pomoc udzielana jest za pomocą narzędzi teleinformatycznych. W przyszłości praca ośrodków będzie oparta na pracy środowiskowej – przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym. Z tego powodu zalecany jest wybór ośrodka jak najbliżej miejsca zamieszkania.

Osoby młode, ale również dorosłe i te w podeszłym wieku pomocy szukać mogą na stronie Zintegrowanego Portalu Pacjenta (https://zip.nfz.gov.pl/GSL/) udostępnionego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W zakładce „Gdzie się leczyć” znajdują się aktualne informacje o adresach, telefonach, lokalizacji i godzinach otwarcia ośrodków ochrony zdrowia/zakładów opieki zdrowotnej, w  tym specjalistycznych Poradni Zdrowia Psychicznego oraz Centrów Zdrowia Psychicznego, gdzie można skonsultować się z lekarzem psychiatrą i otrzymać kompleksową pomoc w wypadku podejrzenia depresji.

Ponadto pomoc uzyskać możemy w takich instytucjach, jak: Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji, Forum Przeciw Depresji, Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, czy działające w większych miastach powiatowych Ośrodki Interwencji Kryzysowej (tzw. OIK).

Pomóc może aktywność fizyczna

Badania naukowe wskazują, że aktywność fizyczna może w znaczącym stopniu wpływać na poprawę kondycji psychicznej, stanowiąc doskonałe narzędzie zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu zaburzeń lękowych i depresyjnych.
Jak wynika z badania MultiSport Index, wśród Polaków, którzy w czasie pandemii ograniczyli aktywność fizyczną, aż 74 proc. zaobserwowało pogorszenie samopoczucia.

Z kolei 41 proc. aktywnych fizycznie Polaków wskazało, że sport pomaga im w łagodzenie stresu wywołanego pandemią a 79 proc. badanych potwierdziło, że ćwiczenia poprawiają ich samopoczucie i efektywność w pracy.

Psycholog Anna Kossowska wskazuje, że kiedy nasze ciało zaczyna się ruszać rozpoczynamy reakcję łańcuchową, pobudzającą mózg do większej aktywności, wydzielania określonych hormonów oraz wytwarzania komórek nerwowych. - Nasz organizm produkuje dopaminę, hormon wpływający na motywację oraz serotoninę, poprawiającą nastrój. Po skończonym wysiłku uwalniają się endorfiny zmniejszające stres – tłumaczy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl