2 z 8
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Kategoria: Polityka, samorządność i społeczność lokalna...

OSOBOWOŚĆ ROKU 2022 Rozpoczynamy prezentację liderów plebiscytu w skali województwa

Kategoria: Polityka, samorządność i społeczność lokalna
Angelika Pasek-Gilarska
członek komitetu założycielskiego Koła Gospodyń Wiejskich "Kałuszyńskie Smaki" w Kałuszynie, Kałuszyn

Nominacja za: aktywne kultywowanie i promowanie regionalnych tradycji oraz za organizację licznych działań kulturalnych i społecznych, mających na celu podejmowanie wspólnych działań integrujących zarówno rodzimą społeczność, jak i osoby, które licznie osiedlają się na terenie sołectwa i całej Gminy Wieliszew.

O działalności, którą doceniono w plebiscycie:
Koło Gospodyń Wiejskich "Kałuszyńskie smaki” w Kałuszynie powstało we wrześniu 2020 r. Rozpoczęło swoją działalność w bardzo trudnym momencie pandemii Covid-19, a mimo wszystkich przeciwności jego członkom udało się rozwinąć działalność i na stale wpisać w życie gminy Wieliszew i całego powiatu legionowskiego.
Koło powstało na bazie aktywności mieszkańców, w szczególności w zakresie udziału w różnego rodzaju imprezach lokalnych.
Kałuszyn jest znany jest z dobrej, naturalnej i zdrowej kuchni. Jeszcze przed powstaniem organizacji dwukrotnie (w 2018 w Jabłonnej i w 2019 w Popowie Kościelnym) zajął pierwsze miejsce w kategorii Smaki Regionalne.
KGW „Kałuszyńskie smaki” stara się być sercem Kałuszyna oraz okolicznych miejscowości gminy Wieliszew. Realizuje projekty społeczne, edukacyjne, profilaktyczne, zdrowotne oraz ekologiczne. Dzięki zaangażowaniu zarządu udało się pozyskać środki na doposażenie Remizy OSP w sprzęt szkoleniowy w postaci rzutnika, elektrycznego ekranu oraz laptopa, jak również zakupić profesjonalny, spersonalizowany namiot gastronomiczny, piec konwekcyjny, meble ze stali nierdzewnej oraz niezbędne w działalności wyposażenie kuchenne.
W październiku 2020 r. koło rozpoczęło realizację projektu „Pełną piersią” – kampania informacyjna na rzecz poprawy jakości powietrza”, dofinansowanego przez Stowarzyszenie Polski Alarm Smogowy ze środków Clean Air Fund. Jego celem było uświadomienie mieszkańcom gminy Wieliszew, jak negatywny wpływ na życie człowieka ma palenie w piecach byle czym. Podjęte działania, takie jak dystrybucja ulotek oraz plakatów, spotkanie z konsultantem oraz bieg tematyczny „Spal kalorie, nie śmiecia” w opinii odbiorców miały pozytywny wpływ na postrzeganie problemu, którego projekt dotyczył.
Koło zrealizowało również projekt „Mamy moc!” dofinansowany z programu „Skrzydła dla mamy” Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego. Jego celem była aktywizacja społeczna i zawodowa mam, dla których przygotowana została ciekawa oferta szkoleniowa oraz spotkania z psychologiem, dietetykiem i wizażystą.
Koło pragnie być punktem aktywizującym nie tylko dla mieszkańców Kałuszyna, ale również innych miejscowości gminy Wieliszew. W tym celu działa na rzecz wzmocnienia procesów integracji, gdyż z uwagi na szybki napływ ludności z dużych miast wyzwaniem stało się stworzenie opartej na wzajemnym zaufaniu wspólnoty celów. Dlatego bardzo ważne jest, aby stworzyć dla nowych mieszkańców atrakcyjną ofertę, która pomoże im zintegrować się na stałe z rejonem, który wybrali do życia.
Członkowie koła bardzo chętnie angażują się też w działalność charytatywną. W grudniu 2020 r. i 2021 r. tradycyjnie spotkali się przed Wigilią na wspólnym gotowaniu oraz lepieniu pierogów. 15 zestawów wigilijnych zostało przekazanych dla samotnych seniorów do OPS w Wieliszewie. W maju i czerwcu 2021 r. uczestniczyli w dwóch ważnych imprezach: pikniku charytatywno-ekologicznym dla Patryka oraz Turnieju dla Lei. Stoiska koła cieszyły się ogromną popularnością, dzięki czemu udało się zebrać w zbiórkach spore kwoty pieniężne.
W smutnych czasach pandemii zorganizowana została też w Kałuszynie skrzynka, do której dzieci wrzucały listy do Św. Mikołaja. W 2021 roku zorganizowane zostały „Kałuszyńskie Mikołajki”, na których zjawiło się prawie 350 mieszkańców, w tym 120 dzieci, które otrzymały przygotowane przez koło, a wręczone przez Mikołaja słodkie upominki.
W pierwszych dniach marca 2022 roku członkowie Kkoła spotkali się na wspólnym lepieniu pierogów. Celem spotkania było zapewnienie wyżywienia dla uchodźców z Ukrainy, którzy zamieszkali w jednym z ośrodków gminnych w Komornicy. Efekt wspólnej pracy to prawie 1000 pierogów.
Koło odnosi liczne sukcesy. W 2021 roku zajęło pierwsze miejsce w konkursie „Koła Gospodyń Wiejskich - wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie". W dniu 3 września ub.r. koło reprezentowało gminę Wieliszew i sołectwo Kałuszyn na XI Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw w Woli Kiełpińskiej, gdzie zajęło II miejsce w kategorii kuchni regionalnej oraz zdobyło Nagrodę Publiczności za swoje stoisko oraz przygotowane potrawy regionalne.
Obecnie, w ramach programu NOWEFIO 2022 koło realizuje duży projekt Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego –„Kałuszyński stół pełen ciepła - budowanie wspólnoty poprzez promowanie tradycyjnej kuchni”. W projekcie udało się już zorganizować bardzo atrakcyjne warsztaty piekarskie, serowarskie, zielarskie i wędzarnicze, jak również zakupić profesjonalną wędzarnie ekologiczną, która posłuży w działalności organizacji. Koło uruchomiło również bloga kulinarnego www.wieliszewnatalerzu.pl, na którym stale umieszczane są nowe przepisy kuchni tradycyjnej. W ramach projektu koło przygotowało i wydało publikację kulinarną „Wieliszew na talerzu”, która cieszy się wielką popularnością wśród mieszkańców gminy.
W kolejnych miesiącach projekt przewiduje m.in przeprowadzenie warsztatów cukierniczych i pierogarskich oraz organizację spotkań kulinarno-muzycznych - "DooKOŁA Świata - kulturalne wędrówki kulinarne Koła z mieszkańcami".
W lipcu ubiegłego roku członkowie koła uczestniczyli w nagrywaniu jednego z odcinków programu „10 wizyt Michela Morana”. Podczas wspólnego gotowania z udziałem znanego szefa kuchni przygotowane zostały gołąbki z sandaczem w sosie koperkowym oraz serniczki w sosie z krwawnika.
W listopadzie 2022 r. Koło Gospodyń Wiejskich „Kałuszyńskie smaki” w Kałuszynie postanowiło zrobić coś innego i zorganizowało dla mieszkańców gminy Wieliszew warsztaty florystyczne. Zajęcia poprowadziła pani Paulina z Pracowni Florystycznej Fressia z Jabłonny. Firma również zapewniła świeże kwiaty, które dały dużo radości uczestnikom zajęć. Powstały piękne wieńce i wiązanki, które panie postanowiły przekazać do Kościoła p.w. Jana Marii Vianney’a w Skrzeszewie, gdzie pięknie udekorowały ołtarz.

O emocjach związanych z nominacją do plebiscytu:
Jestem zaskoczona.

O reakcji bliskich na nominację:
Znajomi uważają, że nagroda mi się należy. Chociaż mnie osobiście ta formuła się nie podoba.

O najważniejszych projektach i satysfakcji płynącej z działania:
Cieszę się ze wszystkich działań i z ich pozytywnego społecznego odbioru.

O chęciach do pracy i sile do działania:
Praca społeczna jest moim hobby.

O sposobach na odpoczywanie:
Piszę projekty.

KLIKNIJ i zagłosuj


Zobacz również

Tygodniowy przegląd prasy w Toszku, (12.05-18.05.2024)

Tygodniowy przegląd prasy w Toszku, (12.05-18.05.2024)

Tygodniowy przegląd prasy w Ogrodzieńcu, (12.05-18.05.2024)

Tygodniowy przegląd prasy w Ogrodzieńcu, (12.05-18.05.2024)

Polecamy

„Nigdy nie zagram w Rosji, to krwawe pieniądze” – deklaruje łotewski hokeista

„Nigdy nie zagram w Rosji, to krwawe pieniądze” – deklaruje łotewski hokeista

Skandaliczny pocałunek hiszpańskiego prezesa w obecności królowej i jej córki [WIDEO]

Skandaliczny pocałunek hiszpańskiego prezesa w obecności królowej i jej córki [WIDEO]

Uciekł przed dronami z Moskwy do Arabii Saudyjskiej, czym wzbudził większą krytykę

Uciekł przed dronami z Moskwy do Arabii Saudyjskiej, czym wzbudził większą krytykę