Nieoczywisty nowy sojusznik Rosji. Z tym krajem zawarto umowę o współpracy wojskowej

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca leżą w Afryce Środkowej
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca leżą w Afryce Środkowej fot. Flickr.com / David Stanley / CC BY 2.0
Rosja zawarła umowę o współpracy wojskowej z Wyspami Świętego Tomasza i Książęcą. Lizbońska telewizja TVI przypomniała, że zawarta na czas nieokreślony umowa oznacza w rzeczywistości powrót Kremla na archipelag należący w przeszłości do Portugalii, który - dzięki wsparciu Moskwy - proklamował w 1975 roku niepodległość.

Porozumienie o współpracy militarnej Rosji z Republiką Wysp Św. Tomasza i Książęcej zaczęło obowiązywać od niedzieli - ustaliła CNN Portugal. Dokument przewiduje możliwość przyjmowania w tej byłej portugalskiej kolonii rosyjskich samolotów wojskowych i okrętów marynarki wojennej.

Umowa przewiduje współpracę obu państw m.in. w szkoleniu sił zbrojnych, wykorzystaniu broni i sprzętu wojskowego, kwestiach logistycznych, a także wymianę doświadczeń oraz informacji dotyczących zwalczania ekstremizmu i międzynarodowego terroryzmu.

"Powrót Kremla na archipelag"

Według politologów cytowanych przez CNN Portugal, zawarcie umowy o współpracy wojskowej byłej portugalskiej kolonii z Rosją może doprowadzić do pogorszenia sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa w rejonie Zatoki Gwinejskiej, m.in. w związku z zapisanym w porozumieniu zobowiązaniem afrykańskiego kraju do udziału jego żołnierzy we wspólnych ćwiczeniach z armią rosyjską oraz przyjmowaniem tam samolotów i okrętów wojennych z Rosji.

Lizbońska telewizja TVI przypomniała, że zawarta na czas nieokreślony umowa oznacza w rzeczywistości powrót Kremla na archipelag należący w przeszłości do Portugalii, który - dzięki wsparciu Moskwy - proklamował w 1975 roku niepodległość.

TVI zauważyła, że pomiędzy 1976 a 1988 rokiem okręty sowieckiej marynarki wojennej często przypływały na Wyspy Św. Tomasza i Książęcą, lecz po rozpadzie ZSRR młoda republika zintensyfikowała współpracę polityczną i gospodarczą z państwami Europy Zachodniej, głównie z Portugalią.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Imprezy sportowe też niech z nimi uprawiają.
Wróć na i.pl Portal i.pl