Jak głosować w wyborach do PE poza miejscem zamieszkania i za granicą? Masz czas na zmiany do 6 czerwca

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Chcesz zagłosować w wyborach do PE, ale wyjeżdżasz? Sprawdź, jak to zrobić.
Chcesz zagłosować w wyborach do PE, ale wyjeżdżasz? Sprawdź, jak to zrobić. 123rf
Wybory do Parlamentu Europejskiego to ważne wydarzenie dla obywateli Unii, w tym dla Polaków. W 2024 roku, osoby, które będą przebywały poza swoim miejscem stałego zamieszkania lub za granicą w dniu wyborów, mają kilka opcji, by wziąć udział w głosowaniu. Od głosowania z zaświadczeniem po specjalne obwody za granicą - oto, co musisz wiedzieć, aby zagłosować 9 czerwca.

Spis treści

Głosowanie z zaświadczeniem

Aby zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania, najprostszym sposobem jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

- Wyborca może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania i z takim zaświadczeniem może głosować w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim - informują organizatorzy.

Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć w dowolnie wybranym urzędzie gminy najpóźniej do 6 czerwca. Ważne jest, aby nie zgubić zaświadczenia, gdyż w przypadku jego utraty, nie ma możliwości otrzymania nowego ani głosowania w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Głosowanie za granicą

Polacy przebywający za granicą mają możliwość oddania głosu w wyznaczonych obwodach głosowania. Aby to zrobić, muszą zgłosić taki zamiar odpowiedniemu konsulowi do 4 czerwca. Zostaną wówczas dopisani do spisu wyborów w danej komisji za granicą.

- Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych w tegorocznych wyborach do PE za granicą powstanie 295 obwodów głosowania - podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W miejscach, gdzie przebywa większa liczba Polaków, takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Niemcy, zostanie utworzonych od kilku do kilkunastu obwodów głosowania.

Dopisanie do spisu wyborców

Osoby, które przez dłuższy czas przebywają poza miejscem stałego zamieszkania, mogą również zdecydować się na dopisanie do spisu wyborców w dowolnej gminie. Jest to rozwiązanie przewidziane także dla osób nieujętych w żadnym stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.

- Termin na złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania upływa 6 czerwca; należy go złożyć w urzędzie gminy, w której chcemy głosować, lub elektronicznie przez stronę gov.pl - informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Głosowanie w specjalnych miejscach

W Polsce, osoby przebywające w szpitalach, zakładach karnych, aresztach, domach pomocy społecznej oraz domach studenckich, gdzie utworzono obwody głosowania, będą mogły oddać swój głos na miejscu. Jest to udogodnienie mające na celu umożliwienie uczestnictwa w wyborach osobom, które z różnych przyczyn nie mogą opuścić tych placówek.

Wybory do Parlamentu Europejskiego są kluczowym momentem, który decyduje o przyszłości Unii Europejskiej. Dzięki różnorodnym opcjom głosowania, każdy Polak, niezależnie od miejsca pobytu w dniu wyborów, ma możliwość wzięcia w nich udziału. Pamiętaj, by do 6 czerwca dopełnić wszystkich formalności, aby móc oddać głos.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak głosować w wyborach do PE poza miejscem zamieszkania i za granicą? Masz czas na zmiany do 6 czerwca - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl