Halloween 2015: jeśli jesteś katolikiem Halloween powiedz NIE

KD
Przebieraniu się za czarownice, zombie, kościotrupy Kościół mówi stanowcze "nie". - Halloween wywodzi się z praktyk satanistycznych i jest związanie z okultyzmem. Każdy element tego święta wywodzi się ze sprzecznych obrzędów względem nauki Kościoła - podkreśla ks. dr Grzegorz Śmieciński, dyrektor biura prasowego Archidiecezji Katowickiej.

Czy katolik może świętować Halloween?
Okres Wszystkich Świętych to czas zadumy i refleksji. Przypadające w nocy z 31 października na 1 listopada Halloween to pretekst do zabawy i wygłupów. Czy te święta da się pogodzić? Co na to Kościół? Czy katolik może obchodzić Halloween? Odpowiedź jest krótka i jasna: NIE. Nie dla katolików są bale przebierańców, dekorowanie mieszkań, drążenie dyni, chodzenie po domach w poszukiwaniu słodkości czy wróżby. Kościół bardzo stanowczo sprzeciwia się popularyzacji tego amerykańskiego święta w Polsce w jakiejkolwiek postaci.

Halloween niesie ze sobą jakieś zagrożenia dla katolika?
Halloween wywodzi się z praktyk satanistycznych i jest związanie z okultyzmem. Każdy element tego święta wywodzi się ze sprzecznych obrzędów względem nauki Kościoła. Niesie ze sobą także i pewne zagrożenie. Wydrążone, świecące dynie symbolizują człowieka, który według irlandzkiej legendy paktował z diabłem. Przebranie się za czarownice czy ducha miało zaś zmylić złe demony, szukające ofiar. Dodatkowo Halloween ściśle związane jest z wiarą w rzeczy nadprzyrodzone i magię, a jak wiadomo Kościół potępia wszelkie praktyki ezoteryczne czy okultystyczne. Partyki te, bowiem łączone są z pogańskimi obrzędami i czarnymi mszami satanistów. Kościół w Halloween widzi zaprzeczenie katolickich dogmatów oraz ryzyko zafascynowania magią, która wiązana jest z szatanem. Przestrzega nas także św. Paweł: " Czy może jest czymś ofiara złożona bożkom? Albo czy sam bożek jest czymś? Ależ właśnie to, co ofiarują poganie, demonom składają w ofierze, a nie Bogu. Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami. Nie możecie pić z kielicha Pana i z kielicha demonów; nie możecie zasiadać przy stole Pana i przy stole demonów". (1 Kor 10,19-22)

Kościół pod koniec października stara się przyciągnąć wiernych na swoje uroczystości, np. Holy Wins czy Korowodów Świętych. Czy są one alternatywą dla Halloween?
Duszpasterze widząc co się dzieje w szkołach i różnych klubach chcą promować to co wartościowe, piękne i Boże. Stąd w wielu parafiach organizuje się spotkania ze świętymi, by zachwycać pięknym życiem naszych poprzedników. By uczyć dzieci prawdy o wielkim orędownictwie naszych świętych patronów.

Mimo to bale z okazji Halloween organizowane są już w przedszkolach.
Z niepokojem obserwuję i wsłuchuję się w to, co dotyczy nowej tradycji w naszych szkołach i przedszkolach.
Okazuje się, że przerażająco dużo młodych ludzi z ogromną determinacją broni prawa do zabawy w nocy z 31 października na 1 listopada. Przebieranie się za demony, wiedźmy czy trupy uznają jedynie za formę ekspresji, która nie ma nic wspólnego z duchowością i nie dostrzegają w czczeniu tej nocy żadnej filozofii czy głębi. Ot, po prostu dobra zabawa. Widocznie komuś bardzo zależy by wykreować modę na Halloween i jednocześnie wmówić wszystkim, że to nikomu nieszkodząca zabawa w duchy i strachy. W Polsce doszło nawet do tego, że Helloween jest już „świętowane” w szkole – w jednej z nich uczeń, który przyjdzie z tej okazji przebrany za demona lub wiedźmę, nie będzie odpytywany. Zastanawia mnie, dlaczego nie ma takich pomysłów przed Bożym Narodzeniem. Dlaczego nie proponuje się uczniom przebrania za Świętą Rodzinę lub pasterzy, by uniknąć odpytywania? Cóż…Takie postawy dobitnie świadczą, że w Polsce doszło do degeneracji zarówno kulturowej, jak i duchowej. Musimy na to stanowczo zareagować. Każdy z nas, chrześcijan, ma obowiązek ewangelizacji, wynika on z Pisma Świętego i nauczania Kościoła. Jeśli go nie wypełniamy, dopuszczamy się grzechu zaniedbania. Katolicy powinni starać się więc żyć w zgodzie z nauką Chrystusa. Czy nie lepiej więc kultywować piękne polskie tradycje związane z Uroczystością Wszystkich Świętych i z Dniem Zadusznym niż próbować importu na nasz grunt dziwacznego, pustego i pogańskiego Halloween, które jedynie zamazuje głębię naszych chrześcijańskich świąt?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Halloween 2015: jeśli jesteś katolikiem Halloween powiedz NIE - Dziennik Zachodni

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Celt
Celtowie mieszkali i wyznawali swoją religię setki lat na Śląsku, a tysiąc lat przed przybyciem tu Słowian i późniejszym przyjęciem przez nich wiary katolickiej.

Halloween wywodzi się z najważniejszego święta celtyckiego Samhain, oznaczającego w kalendarzu celtyckim koniec lata (31 października) i początek zimy (1 listopada).
W okresie starożytności (przed naszą erą) obchodzono je w większości regionów Europy (Britannia, Hibernia, Hispania, Gallia, Italia, Helvetia, Raetia, Noricum, Pannonia, Bohemia, Silesia, Galicia, etc.).

Rodowici Ślązacy czują to święto, podobnie jak muzykę celtycką.
r
rebeliant
to nie zabawa, tylko idiotyzm!.
c
chociaż
Dla starszych jest niejasne, importowane z zwyczaju USA. Dla dzieci, młodzieży i teraz coraz więcej osób dorosłych, nowy, witam okazją do świętowania.

t Święto Halloween pochodzi z Irlandii,ma swoje korzenie w starożytnej tradycji celtyckiej- W Ameryce skrócono nazwą "All Hallows 'Eve" na"Halloween".,a nazwa ta oznaczała Wieczór Wszystkich Świętych Wraz z emigrantami Irlandzkimi przyszedł ten zwyczaj w 19 wieku do Stanów Zjednoczonych. To tam halloween powiązano z dynią ,oraz zwyczajem, że dzieci z domu do domu chodzili prosić o cukierki.
Dzisiejsza forma tego święta to późniejsze przeobrażenia.

Tylko to święto wróciło z Ameryki do Europy tak jak Święty Mikołaj wykreowany przez Coca-Colę.
W czerwonej szacie dla celów reklamowych.
A przecież Święty Mikołaj to tradycja Europejska,to biskup święty,który obdarowywał dzieci..I wcale nie nosił czerwonej szaty.

My mamy przecież już zapomniane święto Sobótki,które mogłoby konkurować z Hallowwen.
Ale nas po prostu pochłania komercjalizm amerykański z ich tworami.
Czy dobrze?
Osobiście myślę,że Europa ma swą,inną,bardziej prawdziwą kulturę i zwyczaje.
Ale jeśli wolimy te amerykańskie...
No cóż-prawo rynku.
U
Uważny czytelnik
...brak odwagi, bo nie podpisał się pełnym imieniem i nazwiskiem.
m
mówię tak
Jeśli zabawa w Halloween może zniszczyć katolika słaba jego wiara.
Wróć na i.pl Portal i.pl