Ekspert: Decyzje związane z obostrzeniami będą wpływać na rynek pracy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Nie pogłębia się negatywna sytuacja na rynku pracy. Stabilizacja jest dobrą wiadomością- ocenia ekspert.
- Nie pogłębia się negatywna sytuacja na rynku pracy. Stabilizacja jest dobrą wiadomością- ocenia ekspert. Robert Wozniak/ Polska Press
- Rynek pracy reaguje pewną stabilizacją, a nawet zmniejszają się obawy pracowników oraz zmniejsza się rotacja w firmach- tłumaczy w rozmowie z nami ekspert. Jednocześnie przewiduje, że w okresie wakacyjnym możemy mieć do czynienia z dość "specyficzną sytuacją". - Z jednej strony będą miejsca pracy i będzie zapotrzebowanie na pracowników, z drugiej strony będą pracownicy, którzy tej pracy będą poszukiwać ale te dwa światy mogą się nigdy nie spotkać- mówi.

- Nie pogłębia się negatywna sytuacja na rynku pracy. Stabilizacja jest dobrą wiadomością w momencie kiedy wciąż szaleje zawierucha w postaci pandemii. Trudno stwierdzić, żeby ta sytuacja się poprawiała. Jednak mimo to rynek reaguje pewną stabilizacją, a nawet zmniejszają się obawy pracowników oraz zmniejsza się rotacja w firmach- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Mateusz Żydek, rzecznik prasowy Randstadt Polska.

Dlaczego jest to tak ważny czynnik. Ekspert wyjaśnia, że kiedy rotacja w firmach rośnie, zwłaszcza w takich niepewnych czasach, że mamy do czynienia z redukcjami zatrudnienia. W związku z tym, że ona się stabilizuje, pokazuje, że to nie jest trend z którym mamy obecnie do czynienia.

- Niepokojąca może być sytuacja w niektórych grupach pracowników, np. wśród kasjerów i sprzedawców, pracowników handlu. To pokazuje, że pracownicy muszą uciekać z tej "niespożywczej części handlu", objętej obostrzeniami. Musimy zdawać sobie sprawę, że decyzje związane z obostrzeniami będą wpływać na rynek pracy- tłumaczy i dodaje, że nie wpływają one ogólnie ale na poszczególne grupy zawodowe.

"Bez zmian pozostaje czas poszukiwania zatrudnienia"

Dobrą informacją jest fakt, że bez zmian pozostaje czas poszukiwania zatrudnienia. który jest krótszy niż 3 miesiące. Oczywiście to dotyczy osób, które aktywnie poszukują zatrudnienia, a nie dotyczy osób długotrwale bezrobotnych. - To, że on jest krótszy niż 3 miesiące, daje takie poczucie, że przy umowie o pracę mamy 3 miesięczny okres wypowiedzenia i jeśli ten czas poszukiwania pracy jest krótszy niż okres wypowiedzenia, to znaczy, że jest szansa na „kontynuację” zatrudnienia pomimo utraty dotychczasowego- wyjaśnia Żydek. - To daje taki pewien komfort psychiczny- dodaje.

Oczywiście nie każdy ma umowę o pracę i ta sytuacja będzie trudniejsza dla osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne ale jest to dobry sygnał z rynku. - Na pewno też pojawiły się oferty pracy i to potwierdzają oceny szansy na nową pracę, one rosną jednak wciąż jest to pewnie o około 1/5 mniej niż przed pandemią ale to rośnie w stosunku do pierwszego kwartału, kiedy to ta sytuacja wynikała też trochę z tego, że firmy badały sytuację i dopiero planowały procesy rekrutacyjne, a teraz zaczynają je realizować- wyjaśnia.

Mniej pracy sezonowej

- Za wcześnie, żeby mówić o konkretach ale zakładamy, że sytuacja będzie zbliżona do tej z zeszłego roku. Powstały nowe sezonowe miejsca pracy, natomiast w większości przypadków były one rozdysponowywane między pracowników już zatrudnionych w danym miejscu, którzy do tej pory w jakiś sposób mieli ograniczony czas pracy, np. hotele utrzymywały pracowników, którzy otrzymywali wynagrodzenia ale nie pracowali ale np. w okresie wakacyjnym będą musieli pracować więcej, jeżeli np. hotele wrócą do normalnego funkcjonowania- wyjaśnia Żydek.

Z drugiej strony tłumaczy, że przedsiębiorcy będą poszukiwali pracowników wśród najbliższych, znajomych którzy stracili zatrudnienie i to często będzie domeną mniejszych firm. - Co oznacza, że tych miejsc prac dorywczych będzie mniej, ponieważ nie będą one zamieszczane w portalach ogłoszeniowych- mówi.

- Jednak w okresie wakacyjnym na pewno będą się pojawiały miejsca pracy w przemyśle. To jest naturalne. Będzie to okres urlopowy i efektem będą wakaty, które będzie trzeba zapełnić. Tutaj będzie się pojawiała opcja pracy dorywczej- mówi Żydek ale zastrzega, że nie będzie to rozwiązanie dla osób, które utraciły swoje zatrudnienie, ponieważ to nie są stanowiska podejmowane np. przez pracowników kultury, rozrywki, sportu, rekreacji czy gastronomii.

- My jesteśmy przygotowani pod względem operacyjnym i sanitarnym do tego, żeby przyjąć gości na majówkę i bardzo byśmy tego chcieli- mówi ekspert.

Co z wyjazdami na majówkę? "Branża jest gotowa i z wielką ra...

- Podejrzewamy, że w wakacje będziemy mieli taką dość specyficzną sytuację. Z jednej strony będą miejsca pracy i będzie zapotrzebowanie na pracowników, z drugiej strony będą pracownicy, którzy tej pracy będą poszukiwać ale te dwa światy mogą się nigdy nie spotkać- tłumaczy.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl