Druga waloryzacja emerytur rolniczych zależy od inflacji. Czy wejdzie w życie? Możliwy termin podwyżek świadczeń z KRUS. Warunki i zasady

Redakcja Strefy Agro
Druga waloryzacja uzależniona jest od poziomu inflacji w kraju.
Druga waloryzacja uzależniona jest od poziomu inflacji w kraju. 123rf/kasto
Marcowa waloryzacja podniosła kwoty emerytur. Niedługo na konta rolników-świadczeniobiorców z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego trafią też wyczekiwane „trzynastki”. Wielu jednak zastanawia się, co dalej – czy nastąpi obiecywana druga waloryzacja? Rząd odkrył karty co do zmian.

Spis treści

Kto nie dostaje minimalnej emerytury z KRUS?

Od 1 marca 2024 roku zarówno wypłaty świadczeń z KRUS, jak i ZUS, są wyższe. To dodatkowy zastrzyk gotówki dla wielu Polaków, nie każdego jednak obowiązuje podniesienie wysokości do kwoty minimalnej. Jak to wygląda w przypadku rolników?

Jeśli świadczenie ustalone w powyższy sposób będzie niższe od kwoty najniższej emerytury pracowniczej, która wyniesie od marca 1780,96 zł, z urzędu zostanie podniesione do tej stawki, pisaliśmy niedawno.

Do wspomnianej kwoty nie zostały podwyższone m.in. emerytury i renty wypłacane pro-rata oraz świadczenia, których wypłata została zawieszona stosownie do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, tj. w związku z prowadzeniem działalności rolniczej lub osiąganiem dodatkowych przychodów np. z tytułu zatrudnienia.

Trwają prace nad wprowadzeniem drugiej waloryzacji

Wizja drugiej waloryzacji emerytur i rent została przedstawiona przez premiera Donalda Tuska w grudniowym expose. Obecnie resort pracy zamieścił w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu wpis dot. zmiany ustawy o emeryturach i rentach. W założeniu projekt ma wprowadzić drugą serię podwyżek, ale na konkretnych warunkach. Będzie miał charakter interwencyjny, zapewniając systemowe rozwiązanie w przypadku gorszej sytuacji gospodarczej.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski zaznaczył, że ustawa w tej sprawie zostanie uchwalona do sierpnia, niezależnie od poziomu inflacji, bo ma być to rozwiązanie interwencyjne.

Wrześniowe podwyżki emerytur i rent. Od czego zależą?

To, czy dodatkowa wrześniowa waloryzacja nastąpi, zależy od inflacji. Przepisy wejdą w życie, gdy w pierwszym półroczu wyniesie powyżej 5 proc. Jeśli będzie poniżej tego progu, w danym roku waloryzacja odbędzie się tylko raz – w marcu. Przepisy będą jednak obowiązywać na wypadek różnych scenariuszy.

Dodatkowa waloryzacja (tzw. interwencyjna/okresowa) ma być działaniem mającym na celu ochronę świadczeniobiorców (przede wszystkim emerytów i rencistów pobierających najniższe świadczenia) przed skutkami wysokiego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w trakcie roku, czytamy w wykazie prac legislacyjnych.

Emeryci i renciści, jeśli druga waloryzacja wejdzie w życie, nie będą składać kolejnych wniosków, od 1 września dostaną powiększone kwoty. Czy ten scenariusz spełni się w tym roku? Eksperci wskazują, że jest mało prawdopodobne, by od stycznia do czerwca inflacja przekroczyła wskazaną wartość.

W przypadku rolników-emerytów świadczenie wylicza się indywidualnie, inaczej niż w ZUS. KRUS przypomina, że marcowa waloryzacja polegała na pomnożeniu kwoty emerytury podstawowej (w tym roku 1602,86 zł) przez wskaźniki ustalone dla każdego świadczenia (część składkowa i część uzupełniająca). Gdyby doszło do drugiej waloryzacji, minimalna emerytura rolnicza przekroczy 1800 zł.

Źródła: KRUS, Fakt

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl