Głosowanie zakończone
Plebiscyt: POKAŻ TALENT!

Odkrywamy talenty plastyczne i rękodzieła

Zaczęło się od uszycia kilku szmacianych lalek. Jolę Weiser i mnie zafascynowały lalki w strojach historycznych. Pani Elżbieta Raczkowska zaproponowała nam przygotowanie wystawy lalek w strojach z lat dwudziestych.

Tak powstała pierwsza grupa naszych siedemdziesięciu lalek w charakterystycznych sceneriach ówczesnego Radomia. – Jest targowisko, wnętrze kawiarni, scena u fotografa, u krawca, dalej dzieci spieszą do szkoły, a przed katedrą Radomską malarz rozstawił sztalugi, by uwiecznić na płótnie orszak ślubny. Wydarzenie prezentuje krótki film zrealizowany na potrzeby Resursy Obywatelskiej w Radomiu.

W prezentowanych scenkach lalkom „towarzyszą” również wykonane ręcznie przez Adama Michalczyka przedmioty – aparat fotograficzny okresu międzywojennego, krzesła i stoliki w stylu Art Deco w kawiarni, sprzęty u krawca, sztalugi, ławeczka parkowa, wózek handlarza wikliną, skrzynka z owocami i warzywami. Wszystko razem tworzy zamierzony charakter i styl przedstawianej scenki

Po wystawie „Sentymentalne powroty” powstaje cykl lalek przedstawiających bohaterów literackich. Pełna prezentacja składa się ze stu siedemdziesięciu lalek przedstawiających wybrane postaci. Pierwsza wystawa miała miejsce w Muzeum Okręgowym im. Jacka Malczewskiego w Radomiu - zatytułowana „Nie tylko dla moli (książkowych)”. Do naszej grupy dołącza Stanisław Wicher, który przygotowuje przedmioty do scenek Joli Weiser.

Obecnie w przygotowaniu najbardziej charakterystyczne sceny z dwunastu ksiąg „Pana Tadeusza”, naszego wieszcza Adama Mickiewicza. W tym cyklu przygotowanych będzie około stu lalek, przy czym wiele postaci w poszczególnych księgach epopei powtarza się.