77. lat temu oddział WiN uwolnił 350 przetrzymywanych w komunistycznym więzieniu

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
W trakcie obchodów wykonano rekonstrukcję akcji
W trakcie obchodów wykonano rekonstrukcję akcji Fot. PAP/Piotr Polak
W Kielcach uczczono 77. rocznicę rozbicia komunistycznego więzienia przez oddział Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” pod dowództwem kapitana Antoniego Hedy ps. Szary. W nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku uwolniono tam ponad 350 więźniów.

- To była jedna z najważniejszych akcji przeprowadzona przez żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Odbiła się szerokim echem w całej Polsce. Żołnierze pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” dokonali śmiałej, brawurowej akcji w centrum miasta. Akcja została bardzo dobrze zaplanowana i odbyła się praktycznie bez strat własnych atakujących żołnierzy – Marek Maciągowski, dyr. Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach w rozmowie z PAP. Przypomniał, że podczas akcji uwolniono ponad 350 więźniów.

- Wśród uwolnionych byli także ci, którzy otrzymali wyroki śmierci. Wyjechali natychmiast z miasta, często z Polski. Ale dzięki tej akcji przeżyli – podkreślił Maciągowski.

Uroczystości związane z 77. rocznicą rozbicia więzienia kieleckiego rozpoczęły się od zapalenia zniczy pod bramą straceń. Później Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” zaprezentowało inscenizacje historyczną nawiązującą do wydarzeń z 1945 roku. W widowisku wzięli udział dwaj aktorzy Mirosław Biliński i Adrian Wajda. Pierwszy z nich wcielił się w rolę oficera Urzędu Bezpieczeństwa, a drugi zagrał aresztowanego oficera Armii Krajowej.

- Chcieliśmy pokazać perfidię przesłuchań i metod stosowanych przez oficerów UB, w celu uzyskania zeznań. Chodzi tutaj o aresztowanie członków najbliższej rodziny żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Grożąc biciem czy nawet zabiciem najbliższych, starano się zmusić więźniów do składania zeznań. Chcieliśmy pokazać czasy, kiedy zło stanowiło prawo – powiedział Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.

W finałowej scenie pokazano akcję rozbicia kieleckiego więzienia i uwolnienia przetrzymywanych tam osób. Uczestnicy uroczystości otrzymali biało-czerwone znicze, które zapalono później na Wzgórzu Zamkowym, wokół dawnego kieleckiego więzienia.

Dowodzony przez „Szarego” oddział Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” zaatakował więzienie przy ul. Zamkowej 5 w Kielcach w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku. Uwolnił trzon uwięzionej przez UB i NKWD konspiracyjnej struktury okręgu, m.in. dowódcę 2. Dywizji Piechoty AK płk. Antoniego Żółkiewskiego „Lina”, który jednak tej samej nocy zmarł w wyniku wycieńczenia i ran odniesionych w czasie przesłuchań. Według danych Instytutu Pamięci Narodowej uwolniono wówczas ponad 350 osób.

Szturm na kieleckie więzienie poprzedzono upozorowanym atakiem na oddalony o 50 km Szydłowiec. Gdy stacjonujący w Kielcach żołnierze sowieccy, oddziały Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa podążali w stronę sfingowanej strzelaniny, partyzanci wkroczyli do miasta i uwolnili towarzyszy broni.

Dowodzący akcją Antoni Heda „Szary” (1916-2008) był uczestnikiem wojny obronnej 1939 r., żołnierzem Armii Krajowej, więźniem politycznym okresu stalinowskiego. Po wojnie ukrywał się z rodziną pod różnymi nazwiskami. W 1948 r. został aresztowany i skazany na karę śmierci, zamienioną później na dożywocie. Wyszedł na wolność w 1956 roku. Odznaczony był Orderem Virtuti Militari (dwukrotnie), Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Awans generalski otrzymał w 2006 roku. Zmarł w 2008 roku w Warszawie.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl